Adopce na dálku

Zpráva z 12. 4. 2019

Pokojné prožití závěru doby postní a požehnané svátky velikonoční Vám přeje Arcidiecézní charita Olomouc a děti z Haiti. Radostné Velikonoce! 

Klára Lőffelmannová


 Zpráva z 21. 1. 2019

Drazí adoptivní rodiče,
srdečně Vás zdravím v novém roce. K mým pozdravům se připojují také naši haitští přátelé, zejména sestry sv. Josefa z Gonaives. Začátkem roku nám poslaly kratičký zpravodaj informující nejen o jejich misii, ale také o aktuální situaci v zemi. Rádi bychom se tak s Vámi o tento zpravodaj, který jsme pro Vás připravili v české verzi, podělili. Můžete se tak dočíst o uskutečněných, stávajících či budoucích projektech, ke kterým svojí štědrostí a ochotou také sami přispíváte.
Děkuji, že s námi podáváte pomocnou ruku těm nejpotřebnějším, a těším se opět na letošní spolupráci.
S přáním pěkných dní
Klára Lőffelmannová


Podzim 2018

Před deseti lety se naše škola zapojila do projektu Adopce na dálku, který organizuje Arcidiecézní charita Olomouc.

Našemu chlapci Yoldiksonovi Exantovi je nyní již 17 let. Žije v jedné z nejchudších oblastí ostrova Haiti - Baie de Henne. Jeho rodina je velmi chudá. Podle slov koordinátorky adopcí je to hodný a pracovitý chlapec, který pomáhá rodičům (práce na poli) a ve volném čase si rád hraje s míčem, má rád hudbu. Chtěl by být inženýrem.

Každoročně dojíždí pracovníci Arcidiecézní charity na Haiti, aby zjistili situaci kolem adoptovaných dětí a přivezli od nich pozdravy a vysvědčení. Po jejich návratu jsou „adoptivní rodiče“ - vaše děti - o všem informováni.

I letos bychom rádi za vaší podpory v tomto projektu pokračovali. Finanční obnos (6 500 Kč ročně) jde na zaplacení stravného, dále na školné, školní pomůcky a školní uniformu. Pokud se vy a vaše děti rozhodnete Yoldicksona podpořit (minimální částkou 20 Kč), předem velmi děkujeme.


Na podzim 2018 opět odlétají pracovníci Arcidiecézní charity Olomouc na Haiti. Možnosti poslat malý pozdrav svému adoptovanému dítěti jsme využili i my. Yoldicksonovi jsme vybrali pár drobností pro radost.


Vážení rodiče, mílí žáci. Chtěli bychom Vám velmi poděkovat za příspěvek, kterým jste umožnili také ve školním roce 2017/2018 navštěvovat školu našemu adoptivnímu chlapci Yoldicksonovi Exantovi. Vybraná částka ve školním roce činila  6 835 Kč. Děkujeme.


Zpráva z 29. 10. 2017

Drazí adoptivní rodiče,
letošní mise je u konce. Zítra mne čeká cesta zpět do ČR. Ze srdce Vám děkuji za Vaši podporu a provázení během celého pusobení v této karibské zemi. Ačkoli jsme měli občas drobné problémy, všechny úkoly jsou splněny, děti se radují z Vašich dopisů a dárků. Naoplátku posílají své vzkazy, které Vám společně s překlady a novými fotografie zašlu do Vánoc.
Velmi si vážím Vaší spolupráce, neboť bez Vás bychom tuto pomoc ani uskutečnit nemohli. Děkuji!
O průběhu celé mise se dočtete zde http://www.haiti.cz/cz/co-delame/aktuality/129-online-z-mise-na-haiti
Přeji Vám krásný podzimní čas a budu se těšit třeba i na osobní shledání.
Z Haiti srdečně zdraví
Klára Lőffelmannová


 Zpráva z 19. 10. 2017

Dobrý večer, milí adoptivní rodiče,
posílám Vám pozdravy z Gonaives, kam jsme se včera navrátili z Baie de Henne. Naše mise je již více jak za půlkou. V Baie de Henne jsme se potkali se všemi dětmi, předali jsme jim vzkazy a dárečky od Vás. Děti měly ohromnou radost a nám  jejich rozžářené a usměvavé tváře dodaly energii do další práce. Je to zejména i díky Vaší zásluze, že se děti mohou vždy takto radovat, a to nejen z dárků, ale i z toho, že každý den mohou chodit do školy.
Za námi je také uspěšně zvládnutý zdravotnický kemp, během kterého jsme ošetřili všechny žáky ze školy Sainte Maria Goretti v Baie de Henne. Tato vesnice je velmi chudá, prakticky bez lékaře a místní strádají nedostatkem léků. Cesta do nejbližší nemocnice trvá minimálně dvě hodiny. Děkujeme všem, kteří jste nám pomohli tento kemp zorganizovat.
Děkujime, že na nás vzpomínáte a neustále nás provázíte modlitbami. Také na Vás pamatujeme a všude vzkazujeme Vaše vřelé popzdravy.
Z Haiti Vás srdečně zdraví a vše dobré přeje
Klára Lőffelmannová


 Zpráva z 19. 9. 2017

Krásné odpoledne, milí adoptivní rodiče,
posílám Vám slunečné pozdravy z Paříže, odkud brzy odletím směr Haiti. S sebou vezu všechny Vaše milé podzravy, přání, dopisy i drobné dárky pro tamní školáky.
V této karibské zemi budu až do konce října a během své cesty se Vás budu snažit informovat o aktuálním dění. Všechny důležité aktuality budete moci sledovat také na http://www.haiti.cz/cz/co-delame/aktuality
Děkuji Vám za Vaši ochotu a obětavost pomáhat s námi v této těžce zkoušené zemi a zároveň Vás prosím o modlitby za úspěšný zdar celé mise.
S přáním všeho dobrého,
Klára Lőffelmannová
Koordinátorka projektů na Haiti
Arcidiecézní charita Olomouc


Zpráva z 9. 11. 2016

Krásný den,
balíčky předány, dopisy napsány a fotografie pořízeny…mise na Haiti se pomalu blíží ke svému konci. Zítra se vracíme zpět do
ČR. Děkujeme za podporu, kterou jste nám s kolegou po celou dobu naší cesty projevovali.
Posíláme Vám poslední pozdravy z Haiti a těšíme se brzy na viděnou.
Klára Lőffelmannová


Zpráva z 27. 10. 2016

Vážení a milí adoptivní rodiče,

na Charitu dorazily z brusu nové Haiti kalendáře na rok 2017. Nástěnné kalendáře navíc mohou posloužit i jako omalovánky, ke každému je přibalena barevná pastelka. Pokud byste je rádi měli u sebe, můžete si je objednat na e-mailu: karolina.opatrilova@acho.charita.cz. Jak kalendáře vypadají a jakým způsobem je pořídit, se dozvíte zde: http://www.haiti.cz/cz/co-delame/aktuality/101-vybarvete-haitskym-detem-budoucnost-v-kalendarich-omalovankach.

A nyní aktualitka z Haiti. Klára s Martinem se již dostali do Baie de Henne. S nimi tam je i pětičlenný zdravotnický tým z Gonaïves. V nejbližších dnech by tak měly začít zdravotnické prohlídky a ošetření dětí z Adopce na dálku a dalších potřebných z Baie de Henne. Aktuality můžete sledovat v on-line deníku Kláry a Martina zde: http://www.haiti.cz/cz/co-delame/aktuality/99-online-zapisky-z-mise-na-haiti

S přáním krásného dne Vás zdraví

Karolína Opatřilová

Arcidiecézní charita Olomouc


 Pozdrav z Haiti - 19. 10. 2016

Krásný dobrý den,
zdravím Vás z Haiti. Předně bych Vám chtěla poděkovat, za Vaše modlitby a ochotu, kterou mi neutále prokazujete svými emaily s nabídkou nejrůznější pomoci. Vaše přání a vzkazy mne zde vždy velmi povzbudí.
V pondělí jsem se setkala se středoškoláky, kteří studují v Port au Prince a za sebou mám i návštěvu základní školy St. Joseph de Rosier ve vesničce Roche a Bateau, ze které Vám posílám i pár fotek. Velká část školy byla zničena hurikánem. V zachovalých místnostech nyní přebývá 8 rodin, které přišly o střechu nad hlavou. Děti z našeho programu Adopce jsou v pořádku. Na obrázcích je zachycena škola a rozhovor s ředitelem.
V příštích dnes nás s kolegou čeká cesta na sever do Gonaives a Baie de Henne.

Postup naší cesty můžete sledovat na www.haiti.cz.
Se srdečným pozdravem do Čech

Klára Lőffelmannová

Koordinátorka projektů na Haiti


 Pozdrav z Haiti - 23. 3. 2016

Požehnané Velikonoce plné radosti, pokoje a lásky!
K velikonočnímu přání se živě připojují i děti z Haiti, které si pro Vás letos připravily malé překvapení v podobě videa přiloženého k tomuto mailu. Věřím, že se Vám krátké video bude líbit :)
S pozdravem
Kristýna Lungová
Koordinátorka projektů na Haiti


 

Poslední den na Haiti - dopis z 12. 10. 2015

Hezký dobrý den,
Šest týdnů uběhlo jako voda a čas strávený na Haiti se pomalu krátí. Již za pár hodin odlétám směr Česká republika. Tedy ještě před tím mě čeká několik přestupů a x hodin čekání, než se konečně dočkám rodného kraje.
Posledních deset dnů na Haiti bylo velmi intenzivních. Minulou neděli jsem já a indická sestra Pyaris, která je zároveň i zdravotní sestrou a v Gonaives se stará o handikepované, odjely do Baie de Henne. Od pondělí nás totiž čekaly zdravotnické prohlídky určené hlavně dětem ve škole. V pondělí ráno jsme již v plné polní (se spoustou zdravotnického materiálu, léků a vitamínů) se sestrou mířily do školy. K prohlídkám jsme využily školní jídelnu, jejíž část jsme upravily do ordinace. V osm hodin vše vypuklo a vlastně nám začal čtyřdenní maraton. Moje úloha byla prostá – vážit, měřit teplotu, chystat léky a vše zapisovat. Sestra měla na starosti ty odborné věci. Po prvním dopoledni se z nás stala sehraná dvojice, takže nám nedělalo problém za 1 den přijmout až 100 pacientů. Pravda, můj rukopis trošku utrpěl – píši jako doktor s padesátiletou praxí :D Každé dopoledne jsme ordinovaly ve škole, odpoledne jsme přijímaly i širší veřejnost na farském dvoře. Za celé tři dny a půl se nám podařilo prohlédnout a ošetřit více jak 400 pacientů. Děti nejčastěji trápí bolest břicha a hlavy, nedostatek vitamínů, červy, infekce očí, uší a kůže. Mnoho dětí mělo také teplotu a kašel. Všichni povinně dostaly vitamíny, odčervovací tablety a podle potřeby i další léky. Bohužel kvůli nedostatku plnohodnotné stravy mnoho dětí má velký problém s očima, některým může dokonce hrozit i oslepnutí v dospělém věku. Podobné zdravotnické prohlídky se stanou pravidelnou součástí naší návštěvy. Děkuji všem za štědrost a podporu dětí.
Ještě mám jednu zprávu a malé překvapení. Pokud se nestane nic neočekávaného, v květnu příštího roku by k nám na návštěvu do Olomouce měla přijet indická sestra Renee, která má na starosti celou misii i naši školu v Gonaives. O přesném termínu a programu Vás budu určitě informovat, ale pro jistotu si již teď rezervujte první či druhý týden v květnu.
Přeji hezký týden a budu se těšit již brzy v České republice.
S pozdravem
Kristýna Lungová


Dopis z 26. 9. 2015:

Hezký sobotní den,
po delší odmlce posílám nové zprávy z Haiti. Od minulého roku, kdy jsem navštívila Haiti naposled, se změnilo mnoho věcí - méně prší, děti jsou o rok starší a pokrytí internetu je daleko horší, což je také asi největší důvod mé odmlky. Před 14 dny jsem odjela do Baie de Henne, abych se setkala s naším partnerem P. Paulem, který se stará o provoz školy Sainte Marie Gorettie a také pozdravila všechny děti. Cesta do Baie de Henne je dlouhá. V extrémním horku a při rychlosti 10 km/h zdoláváte jeden kopec za druhým, až po 4 hodinách konečně dorazíte do vesnice s necelými 3 000 obyvateli.  Již při vjezdu do vesnice mnoho místních zbystří. Jednak do Baie de Henne vjíždí auto (ne tak častý jev) a ještě se dvěma bílými tvářemi. Rychle se rozkřikne, že přijeli Češi z Charity a od té chvíle si je člověk jistý, že nikdy nebude sám. A tak to i bylo. V Baie de Henne nás čekalo mnoho setkání s místními obyvateli, dětmi ve škole, farní radou, rodiči. Celý týden byl nabytí aktivitami. V kufru se mi hromadí obrázky a dopisy od dětí, mnoho nových fotografií. Na dálku zasílám mnoho pozdravů od lidí z Baie de Henne, kteří jsou moc vděční za to všechno, v čem jim společnými silami pomáháme. Po více než týdnu v Baie de Henne následoval jeden den volna a vzhůru do další práce. V pondělí odletěl můj kolega, který vypomohl s veškerým fotografováním a dokumentováním nejdůležitějších okamžiků. Já se nyní nacházím v hlavním městě Port-au-Prince, kde připravuji vše potřebné pro zdravotnický týden v Baie de Henne. Má práce nyní tedy spočívá v nakupování léků a shánění potřebného materiálu. V pondělí 5. října totiž začíná speciální program v Baie de Henne, který zprostředkuje zdravotnickou péči dětem ve škole a také malým dětem trpícím podvýživou či jinými neduhy. Program tedy nabytý, ale věřím, že se vše podaří. Jak bude zase možnost, určitě napíši další novinky.
Přeji Vám hezký prodloužený víkend!
Z Haiti zdraví
Kristýna Lungová


 Ve školním roce 2008/2009 se naše škola zapojila do projektu Adopce na dálku, který organizuje Arcidiecézní charita Olomouc. O této možnosti jsme se dozvěděli především od naší bývalé kolegyně Evy Dostálové, která deset měsíců pobývala na Haiti jako koordinátora adopcí na dálku. Za finanční podpory žáků školy se nám podařilo adoptovat malého chlapce, který tímto získal přístup ke vzdělání.
Yoldikson Exantus, malý osmiletý chlapec, se narodil v jedné z nejchudších oblastí ostrova Haiti – Baie de Henne. Jeho rodiče jsou velmi chudí zemědělci, kteří mají ještě dvě starší děti – syna a dceru. Jediným majetkem rodiny je dům a osel. Podle slov koordinátorky adopcí je to drobný a hodný chlapec, který pomáhá rodičům (chodí pro vodu) a ve volném čase si rád hraje s míčem.
Yoldikson patří do té skupiny dětí, které jedí pouze ve škole. Z finančního obnosu jde totiž část na zaplacení stravného, dále na školné, školní pomůcky a školní uniformu.

Požehnané Velikonoce plné radosti, pokoje a lásky!

 K velikonočnímu přání se živě připojují i děti z Haiti, které si pro Vás letos připravily malé překvapení v podobě videa přiloženého k tomuto mailu. Věřím, že se Vám krátké video bude líbit :)

 S pozdravem

 Kristýna LungováKe stažení:Fotogalerie:

Yoldikson 2018
Pozdrav z Haiti - říjen 2018
Pozdrav na Haiti - srpen 2018
Yoldikson 2017
Překlad dopisu od Yoldika
Haiti - říjen 2017
Haiti - říjen 2017
Haiti - říjen 2017
árek pro Yoldiksona - říjen 2017
Překlad dopisu od Yoldika
Dopis od Yoldika
Yoldikson 2016
Fara Kostel BdH - listopad 2016
Dárek pro Yoldiksona - říjen 2016
Říjen 2016
Říjen 2016
Březen 2016
Yoldikson
Dopis od Yoldika
Dopis - překlad
Yoldik s E. Dostálovou
Vzkaz od Yoldika 2012

Kontakt
Základní škola

Komenského 17
789 83 Loštice

tel: 583 445 251 (kancelář)
583 456 322 (sborovna I. stupně)
email: zslostice@iol.cz
Datová schránka: hx4mphd

IČO: 63696355

Pověřenec GDPR

Mgr. Lucie Grundová
e-mail:grundova@mohelnice.cz

Kontakt
Školní družina

Komenského 17
789 83 Loštice

tel: 583 456 320

email: druzinazslostice@seznam.cz

Kontakt
Školní jídelna

Trávník 596/2
789 83 Loštice

tel: 583 445 264

email: jidelna.zslostice@iol.cz


Přehled zvonění

1. hodina 07:45 – 08:30
2. hodina 08:40 – 09:25
3. hodina 09:40 – 10:25
4. hodina 10:35 – 11:20
5. hodina 11:30 – 12:15
6. hodina 12:25 – 13:10
7. hodina 12:55 – 13:40
8. hodina 13:45 – 14:30