Matematika a Informatika

Školní rok 2019/2020


 Matematika, královna věd, skrývá v sobě velké množství pojmů a pravidel.

 Ten, kdo jí chce rozumět, je musí znát, nebo aspoň vědět, kde je najde.

 CVIK DĚLÁ MISTRA!

 Hodnocení žáků v matematice (pdf)


Školní rok 2018/2019

Technoplaneta

Technoplaneta je dětská šifrovací hra, kterou pro vás pořádá Klub KAPSA. Hra je určena pro pětičlenné týmy žáků ZŠ a probíhá vždy na jaře formou několika internetových kol. Jejich nejúspěšnější účastníci si změří síly v pražském finále.

Tři týmy naší školy Bloudivky (Klára Havlíčková, Petra Zelinková, Kateřina Sůvová, Lucie Pokorná, Tomáš Braun),  Kvitaarmy (Anna Gerlichová, Adéla Knápková, Vojtěch Pur, Aneta Šilberská, Hana Mošovská) a Teorievelkebrambory (Matyáš Romsy, Jirka Komárek, David Labounek, Pavel Merta, Josef Vykydal) se od února do května účastnily letošního ročníku Technoplanety. Nejlépe si vedl tým Kvitaarmy, který se umístil na 112. místě.

 časový harmonogram

 

Matematická olympiáda

 V úterý 9. 4. 2019 se 3 žáci naší školy zúčastnili okresního kola MO v Šumperku. Nejlépe si vedl Tomáš Hublar, který se umístil se na krásném 18. místě. Žáky připravovali Pavel Kuba a Petra Konečná.

Školní kolo Pythagoriády

Ve čtvrtek 4. 4. 2019 a v pátek 5. 4. 2019 proběhlo na naší škole školní kolo matematické soutěže Pythagoriáda. Soutěže se zúčastnili žáci 5. - 8. ročníku. Cílem Pythagoriády je zvýšit zájem o matematiku u co nejširšího počtu žáků. Úlohy této soutěže vycházejí ze znalostí matematiky odpovídajících ročníků ZŠ. Příklady rozvíjí mj. prostorovou představivost či logické uvažování. Abyste se mohli stát úspěšnými řešiteli, musíte vyřešit minimálně 10 úloh z 15 úloh správně.  Z celkového počtu 54 zúčastněných žáků, se úspěšnými řešiteli stali pouze dva žáci - Zdeněk Horňák a Aneta Šilberská.
Výsledky školního kola:
6. ročník
1. Jaroslav Kvapil a Tereza Tallová
2. Michael František Schreiber a Ondřej Mekiska

7. ročník
1. Zdeněk Horňák
2. Ondřej Urbánek
3. Samuel Hepil a Tomáš Hublar

8. ročník
1. Aneta Šilberská
2. Matyáš Romsy
3. Jan Konečný a Matěj Vykydal

Okresní kolo Pythagoriády

V úterý 28. 5. 2019 se 2 žáci naší školy zúčastnili okresního kola v matematické soutěži Pythagoriáda.
V konkurenci škol šumperského okresu se Zdeněk Horňák umístil na krásném 8. místě a Aneta Šilberská na 7. místě.

 

 Prezentiáda

V letošním školním roce jsme se jako škola poprvé přihlásili do soutěže s názvem Prezentiáda. Prezentiáda je soutěž v prezentačních dovednostech, na kterou se může přihlásit každý středoškolák a žák druhého stupně základní školy. Stačilo sestavit dvoučlenný tým s názvem Karamelky (Klára Havlíčková, Petra Zelinková), vybrat téma a začít soutěžit.
V letošním roce byla vyhlášena dvě témata - "Můj nejlepší nápad" a "Kolik stojí štěstí". Děvčata si vybrala druhé téma a během března vytvořily prezentaci, kterou zaslaly do nominačního kola. Podařilo se jim postoupit do krajského kola, které se konalo ve čtvrtek 4. 4. 2019 na Moravské vysoké škole v Olomouci, kde musely svoji prezentaci předvést a před porotou obhájit.
Tým Karamelky předvedl profesionální výkon a umístil se na nádherném 4. místě v Olomouckém kraji.

Pangea soutěž
V únoru letošního roku se 23 žáků naší školy poprvé zúčastnilo matematické soutěže Pangea, která probíhala online na počítači. Během 45 minut řešili žáci 17 matematických úloh různé složitosti.
Pangea je unikátní v nabídce matematických úloh, které sestávají z běžného života každého z nás. Pro každý jsou rok vybírána jiná témata, tudíž soutěže se může každý žák účastnit opakovaně, aniž by řešil stejné či podobné úlohy. V posledních tématech se objevily témata - architektura, medicína, sport, doprava, stravování, ... V letošním roce byly matematické úlohy v duchu témat Hudba, Příroda a Ekologie.
Za naší školu se zúčastnili žáci 4., 6., 7., 8. a 9. ročníku.
 
Výsledky - vítězové jednotlivých ročníků:
4. ročník - Marie Konečná (190. místo z 9 926 žáků celé ČR a krásné 12. místo v kraji)
6. ročník - Roman Musil
7. ročník - Zdeněk Horňák
8. ročník - Štěpán Šípek
9. ročník - Mathias Rumpel

 

Matematický klokan 2019

V pátek 22. 3. 2019 se všichni žáci 2. stupně zúčastnili Matematického klokana. Jedná se o mezinárodní soutěž, kde ve všech kategoriích soutěžící řeší 24 testových úloh, přičemž vybírá jednu z pěti nabízených možností řešení. Úlohy jsou seřazeny ve třech skupinách podle obtížnosti, za správnou odpověď získává soutěžící 3, 4 nebo 5 bodů, za špatnou odpověď se mu jeden bod strhává. Aby soutěžící nedosahovali záporných výsledků, dostávají do vínku 24 bodů, takže lze tedy získat maximálně 120 bodů.

Na 2. stupni naší školy se soutěžilo ve dvou soutěžních kategoriích Benjamín a Kadet. V kategorii Benjamín, z celkového počtu 67 soutěžících, dosáhl nejlepšího výsledku Zdeněk Horňák a v kategorii Kadet, z celkového počtu 52 soutěžících, dosáhl nejlepšího výsledku Lukáš Pyšný.

Na organizaci se podíleli vyučující matematiky 2. stupně a všichni vyučující, kteří vyučovali v pátek v příslušných třídách, za což jim všem děkujeme.

 Výsledky:

Benjamín:

1. Zdeněk Horňák

2. Patrik Válek

3. Michael František Schreiber

 Kadet:

1. Lukáš Pyšný

2. Aneta Šilberská

3. Antonín Kašpar
 
Oblastní kolo pIšQworek v Zábřeze
 Ve čtvrtek 8. 11. 2018 se 11 týmů středních a základních škol se sešlo na Gymnáziu v Zábřehu, aby změřily své síly v tradiční hře, která se dříve hrála pod lavicí, v pIšQworkách. V první části se týmy rozlosovaly do 4 skupin. Postupový klíč do play off byl následující: skupina D obsahovala pouze 2 týmy, které postupovaly do play off automaticky a ze skupin A, B C postupovaly dva nejlepší.
Naše škola reprezentovaná týmem Kalamifa si vylosovala skupinu B. Po dvou vítězstvích vyhráli suverénně skupinu a mohli se těšit z postupu do play off. Jejich elán se mírně zchladil, když se dozvěděli, že budou hrát proti domácímu týmu ze zábřežského gymnázia. Do prvního kola play off jsme postupovali jako outsideři a jaké bylo překvapení pro všechny, když jsme se dostali do semifinále.
V semifinále nás čekali favorité celého turnaje, tým tvořený zástupci GJO Litovel, kteří předchozí duel vyhráli jednoznačným skóre 20:0.
Už jsme se loučili s nadějemi o postup výše, když se najednou objevila remíza. O postupu do finále nakonec musel rozhodnout rozstřel, ve kterém se utkal kapitán našeho týmu Matěj Vykydal s bývalým žákem naší školy Dominikem Kulatým. Po krásném duelu jsme nakonec podlehli a mohli bojovat "pouze" o třetí místo.
V posledním duelu o třetí místo jsme se opět utkali s týmem z GYZA. Tentokrát jsme již podlehli, a tak si odnesli nádherné 4. místo.
Naši školu reprezentovali žáci 8. a 9. ročníku: Klára Havlíčková, Aneta Šilberská, Matěj Vykydal, František Horák, Lukáš Pyšný.

Celému týmu patří velké díky za bojovnost a skvělou reprezentaci naší školy, nejen výsledkem, kterého dosáhli, ale i vzorným chováním.


Školní kolo piškvorek

Ve středu 17. 10. 2018 se v učebně IVOŠ sešlo 16 nadšených zájemců o hru piškvorky. V úvodu se žáci rozlosovali do 8 dvojic a mohl být zahájen turnaj. Hrálo se systémem dvojitého KO. Žáci, kteří v prvním kole nebo ve vítězné větvi vypadli, se opět mohli objevit ve finále.

Takový úspěch měla Aneta Šilberská, která vyhrála celou větev poražených a mohla se utkat ve finále s vítězem výherní větve Matějem Vykydalem. Po úporném boji nakonec zvítězil Matěj Vykydal. Kromě hezkého pocitu si odnesl věcné ceny a postup do oblastního kola, které se uskuteční 8. 11. 2018 v Zábřeze. Do oblastního kola spolu s Matějem postoupí i další 4 žáci naší školy.

Pořadí:

1. Matěj Vykydal

2. Aneta Šilberská

3. Lukáš Pyšný
Kontakt
Základní škola

Komenského 17
789 83 Loštice

tel: 583 445 251 (kancelář)
583 456 322 (sborovna I. stupně)
email: zslostice@iol.cz
Datová schránka: hx4mphd

Pověřenec GDPR

Mgr. Lucie Grundová
e-mail:grundova@mohelnice.cz

Kontakt
Školní družina

Komenského 17
789 83 Loštice

tel: 583 456 320

email: druzinazslostice@seznam.cz

Kontakt
Školní jídelna

Trávník 596/2
789 83 Loštice

tel: 583 445 264

email: jidelna.zslostice@iol.cz


Přehled zvonění

1. hodina 07:45 – 08:30
2. hodina 08:40 – 09:25
3. hodina 09:40 – 10:25
4. hodina 10:35 – 11:20
5. hodina 11:30 – 12:15
6. hodina 12:25 – 13:10
7. hodina 12:55 – 13:40
8. hodina 13:45 – 14:30