Matematika a Informatika

Školní rok 2018/2019

Oblastní kolo pIšQworek v Zábřeze
 Ve čtvrtek 8. 11. 2018 se 11 týmů středních a základních škol se sešlo na Gymnáziu v Zábřehu, aby změřily své síly v tradiční hře, která se dříve hrála pod lavicí, v pIšQworkách. V první části se týmy rozlosovaly do 4 skupin. Postupový klíč do play off byl následující: skupina D obsahovala pouze 2 týmy, které postupovaly do play off automaticky a ze skupin A, B C postupovaly dva nejlepší.
Naše škola reprezentovaná týmem Kalamifa si vylosovala skupinu B. Po dvou vítězstvích vyhráli suverénně skupinu a mohli se těšit z postupu do play off. Jejich elán se mírně zchladil, když se dozvěděli, že budou hrát proti domácímu týmu ze zábřežského gymnázia. Do prvního kola play off jsme postupovali jako outsideři a jaké bylo překvapení pro všechny, když jsme se dostali do semifinále.
V semifinále nás čekali favorité celého turnaje, tým tvořený zástupci GJO Litovel, kteří předchozí duel vyhráli jednoznačným skóre 20:0.
Už jsme se loučili s nadějemi o postup výše, když se najednou objevila remíza. O postupu do finále nakonec musel rozhodnout rozstřel, ve kterém se utkal kapitán našeho týmu Matěj Vykydal s bývalým žákem naší školy Dominikem Kulatým. Po krásném duelu jsme nakonec podlehli a mohli bojovat "pouze" o třetí místo.
V posledním duelu o třetí místo jsme se opět utkali s týmem z GYZA. Tentokrát jsme již podlehli, a tak si odnesli nádherné 4. místo.
Naši školu reprezentovali žáci 8. a 9. ročníku: Klára Havlíčková, Aneta Šilberská, Matěj Vykydal, František Horák, Lukáš Pyšný.

Celému týmu patří velké díky za bojovnost a skvělou reprezentaci naší školy, nejen výsledkem, kterého dosáhli, ale i vzorným chováním.


Školní kolo piškvorek

Ve středu 17. 10. 2018 se v učebně IVOŠ sešlo 16 nadšených zájemců o hru piškvorky. V úvodu se žáci rozlosovali do 8 dvojic a mohl být zahájen turnaj. Hrálo se systémem dvojitého KO. Žáci, kteří v prvním kole nebo ve vítězné větvi vypadli, se opět mohli objevit ve finále.

Takový úspěch měla Aneta Šilberská, která vyhrála celou větev poražených a mohla se utkat ve finále s vítězem výherní větve Matějem Vykydalem. Po úporném boji nakonec zvítězil Matěj Vykydal. Kromě hezkého pocitu si odnesl věcné ceny a postup do oblastního kola, které se uskuteční 8. 11. 2018 v Zábřeze. Do oblastního kola spolu s Matějem postoupí i další 4 žáci naší školy.

Pořadí:

1. Matěj Vykydal

2. Aneta Šilberská

3. Lukáš Pyšný


Školní rok 2017/2018

Matematika, královna věd, skrývá v sobě velké množství pojmů a pravidel.

Ten, kdo jí chce rozumět, je musí znát, nebo aspoň vědět, kde je najde.

CVIK DĚLÁ MISTRA!


Hodnocení žáků v matematice (pdf)


Termíny soutěží 2017/2018

Matematická olympiáda


  Pythagoriáda

Ve čtvrtek 5. dubna 2018  na naší škole proběhlo školní kolo Pythagoriády, kterého se zúčastnili žáci 5. – 8. ročníku (pod vedením p. uč. Kuby, p. uč. Konečné a p. uč. Nantlové). Během 60 minut se snažili žáci všech tříd v daných ročnících vyřešit 15 logických úloh. Úspěšným řešitelem se stali všichni, kdo správně odpověděli na alespoň 10 otázek. V 5. ročníku se soutěže zúčastnilo 18 žáků, v 8. ročníku 8, v 6. ročníku 20 a v 7. ročníku 14 žáků. Na naší škole máme 6 úspěšných  řešitelů .

Nejvíce úspěšných řešitelů se objevilo v 5. ročníku, a to tito tři počtáři: Roman Musil, Tereza Tallová, Anna Němcová. Dalším úspěšným řešitelem je Zdeněk Horňák a úspěšnou šestici doplnili Matyáš Romsy a Aneta Šilberská.

Úspěšní řešitelé budou naši školu reprezentovat v okresním kole v Šumperku, které se bude konat 28. května 2018 (5. ročník) a 29. května 2018 (6. – 8. ročník).

Žáci Roman Musil a Tereza Tallová se 28. 5. 2018 zúčastnili okresního kola Pythagoriády 5. ročníků. Byli oba úspěšnými řešiteli a umístili se na 5. místě. Oběma gratulujeme. 

V úterý 29. 8. 2018 se Zdeněk Horňák, Aneta Šilberská a Matyáš Romsy účastnili okresního kola Pythagoriády. V konkureci ostatních základních škol a nižších gymnázií se neztratili. Zdeněk Horňák se umístil na krásném 14. místě.


Matematický Klokan

V pátek 16. 3. 2018 se všichni žáci 2. stupně zúčastnili Matematického klokana. Jedná se o mezinárodní soutěž, kde ve všech kategoriích soutěžící řeší 24 testových úloh, přičemž vybírá jednu z pěti nabízených možností řešení. Úlohy jsou seřazeny ve třech skupinách podle obtížnosti, za správnou odpověď získává soutěžící 3, 4 nebo 5 bodů, za špatnou odpověď se mu jeden bod strhává. Aby soutěžící nedosahovali záporných výsledků, dostávají do vínku 24 bodů, takže lze tedy získat maximálně 120 bodů.

Na 2. stupni naší školy se soutěžilo ve dvou soutěžních kategoriích Benjamín a Kadet. V kategorii Benjamín, z celkového počtu 62 soutěžících, dosáhl nejlepšího výsledku Matyáš Romsy a a v kategorii Kadet, z celkového počtu 54 soutěžících, dosáhli nejlepšího výsledku Adéla Adamová.

Na organizaci se podíleli vyučující matematiky 2. stupně a všichni vyučující, kteří vyučovali v pátek v příslušných třídách, za což jim všem děkujeme.

Výsledky:

Benjamín:
1. Matyáš Romsy 
2. Vojtěch Pur 
3. Aneta Šilberská 
    Ondřej Urbánek
Kadet:
1. Adéla Adamová
2. Lukáš Urbánek
3. Svatopluk Bílek


Technoplaneta

Technoplaneta je dětská šifrovací hra, kterou pro vás pořádá Klub KAPSA. Hra je určena pro pětičlenné týmy žáků ZŠ a probíhá vždy na jaře formou několika internetových kol. Jejich nejúspěšnější účastníci si změří síly v pražském finále.

 


Soutěže se zaměřením na bezpečnostní aspekty silničního provozu

Automobilní škola v Zábřehu se již tradičně věnuje také nejmladším účastníkům silničního provozu. Pro žáky ZŠ připravila již 10.  ročník soutěže se zaměřením na bezpečnostní aspekty silničního provozu.

Za naší školu se této soutěže zúčastnil Zdeněk Horňák, který se se svým plakátem Budoucí doprava propracoval mezi první tři místa. Slavnostní vyhlášení výsledku soutěže proběhlo na VOŠ a SŠ automobilní Zábřeh v pátek 19. 01. 2018 v 9 hodin. Zdeněk Horňák obsadil krásné 3. místo. Blahopřejeme.


 pIšQworky pro žáky 3. - 5. ročníku

Ve čtvrtek 18. 1. 2018 se na naší škole konal 1. ročník pIšQworek pro 3. - 5. ročník. Prémiového turnaje se zúčastil nádherný počet týmů - 10 z původně přihlášených 12.

Trojčlenné týmy, s velmi pestrými názvy, jsme rozlosovaly do dvou skupin po pěti. Ve skupině si zahrály všechny týmy proti sobě a do užšího finále postupovaly dva nejlepší. Ze skupiny A se do finále probojovaly Mimoni (5. ročník - O. Mekiska, R. Musil, M. Polášek), Chipmunkové (4. ročník - J. Kuba, V. Pik, L. Pelzl) a ze skupiny B Anakondy (4. ročník - T. Pustina, Z. Foltýn, M. Činčara), Divoké vlny (3. ročník - M. Konečná, D. Tichý, J. Vlček).

Ze čtyř postupujících týmů jsme vytvořili skupiny, kde si opět všechny týmy zahrály proti sobě. Po velkém boji na 1. místě skončil tým Mimoni, na nádherném 2. místě Divoké vlny a 3. místo získaly Anakondy.

Velké poděkování patří žákům - Matěj Vykydal, Klára Havlíčková, Adéla Knápková, Zdeněk Bureš, za přípravu, organizaci i bezproblémový průběh turnaje.

Všem zúčastěným děkujeme a těšíme se na další ročník pIšQworkého klání.


Brloh

Za naši školu se přihlásili 3 týmy: Einsteini, Zrůdičky a #logic. Jedná se o žáky 7. ročníku. Bohužel tým #logic navyřešil žádnou úlohu.

Po prvním kole si nejlépe vedl tým Einsteini (A. Šilberská, A. Knápková, K. Sůvová, M. Vykydal). V konkurenci 692 týmů se zatím pohyboval na 226. místě. V olomouckém kraji na krásném 8. místě se 7 správně vyřešenými příklady.

Tým Zrůdička (K. Havlíčková, L. Pokorná, E. Koukolová, H. Mošovská) se po 1. kole pohyboval na 310. místě mezi týmy z celé republiky a na 13. místě v olomouckém kraji.

I v dalších dvou kolech si vedly dobře, stále se držely v blízkosti těchto míst. A po vyřešení 18 úloh se probojovaly do malého finále.

 V úterý 28. 11. 2017 proběhlo malé finále Brlohu, do kterého se za naši školu probojovaly dva týmy - Zrůdičky a Einsteini. Dvě hodiny, od 16 do 18 hodin, luštily 20 logických úloh. Po dvou hodinách se ihned dověděly řešení všech úloh a také pořadí.

Tým Zrůdičky, po vyřešení 5 úloh ve finále, skončili na 9. místě v olomouckém kraji a 179. místě v celé republice. Týmu Einsteinů se tak nedařilo a po vyřešení 3 úloh se umístili na 12. místě v olomouckém kraji a na 193. místě v celé republice.

Oběma týmům děkujeme za účast, gratulujeme k pěknému výsledku a již dnes se těšíme na další ročník.


pIšQworky

Ve čtvrtek 19. 10. 2017 se v odpoledních hodinách uskutečnilo školní kolo pIšQworek. V republice slaví pIšQworky v letošním roce 10. narozeniny, na naší škole jsme letos oslavili 5. výročí. Školního turnaje se, z původně přihlášených 6 týmů, dostaly 4 týmy složené z žáků 7. - 9. ročníku.
Po úvodním proslovu jsme zahájili první kolo turnaje. Týmy hrály každý s každým. Cílem bylo nakreslit pět symbolů v řadě. Hned v prním kole prvního souboje se zrodilo velké překvapení. Žákyně 7. ročníku Adélka dlouho odolávala útokům žákyně 9. ročníku Adélce a nakonec v této bitvě zvítězila prvně zmiňovaná. Asi nebyla náhoda, že tato žákyně byla nakonec členkou vítězného týmu Duhoví hrošíci, kteří porazili všechny týmy a vybojovali si stupně vítězů a zároveň postup do oblastního kola.
Naši školu budou reprezentovat žáci z týmu Duhoví hrošíci ve složení - Martin Němec, Matěj Vykydal, Klára Havlíčková, Adéla Knápková, Aneta Šilberská.
Oblastní kolo se bude konat 9. 11. 2017 v Zábřeze na místním gymnáziu a my jim přejeme hodně úspěchů.

 

Oblastní kolo v pIšQworkách v Zábřeze

Dne 9. 11. 2017 se v Zábřehu, okres Šumperk, odehrál zdejší oblastní turnaj v pIšQworkách. Přijelo zde 12 týmů, takže o konkurenci nebyla nouze. Hrálo se o dvě postupová místa.

           Na turnaji se střetla nejen spousta známých tváří z minulých ročníků, ale také i účastníci noví, z nichž byla znát sršící energie a nadšení pro hru. Bohužel, nadšení některé hráče přešlo po úvodních partiích. Netrvalo to dlouho a skupinová fáze byla za námi. Hru si všichni užili, a ti, kteří si zahráli o něco méně než ostatní, si alespoň pochutnali na pendrecích a vydali se domů. Po dvou prohrách 4:16 s družstvy PMMK (GYZA) a Autisti z Hané (GJO) nepostoupili ze skupiny ani naši Duhoví hrošíci. Své pendreky si jako první užily týmy: Osmáci, Duhoví hrošíci, Škrrr a Chipsy v čokoládě.

 Naši školu budou reprezentovali žáci: Klára Havlíčková, Adéla Knápková, Aneta Šilberská, Matěj Vykydal, Natálie Dlouhá.

 Více  o pIšQworkách zde.

 

Kontakt
Základní škola

Komenského 17
789 83 Loštice

tel: 583 445 251 (kancelář)
583 456 322 (sborovna I. stupně)
email: zslostice@iol.cz
Datová schránka: hx4mphd

Pověřenec GDPR

Mgr. Lucie Grundová
e-mail:grundova@mohelnice.cz

Kontakt
Školní družina

Komenského 17
789 83 Loštice

tel: 583 456 320

email: druzinazslostice@seznam.cz

Kontakt
Školní jídelna

Trávník 596/2
789 83 Loštice

tel: 583 445 264

email: jidelna.zslostice@iol.cz


Přehled zvonění

1. hodina 07:45 – 08:30
2. hodina 08:40 – 09:25
3. hodina 09:40 – 10:25
4. hodina 10:35 – 11:20
5. hodina 11:30 – 12:15
6. hodina 12:25 – 13:10
7. hodina 12:55 – 13:40
8. hodina 13:45 – 14:30